Kapitánove „rigo“ vracia úder, zas a znova

Zaoberať sa týmto začína byť zhubné. Neutíchajúca serenáda okolo Kapitánovej rigorózky mi príde takpovediac už scestná. Médiá vnímam iba periférne a dosť sporadicky, avšak každý stret s nimi sa nezaobíde informáciou o „plagiátorstve“, čo je bez dôkazu dosť drsné obvinenie. Ale Kapitán je už zvyknutý. Vidím, že táto téma je mimoriadne populárna, avšak celkom nerozumiem jej opodstatnenosti, a následkom ktoré sú z toho vyvodzované. Primárne by som rád podotkol, že týmto nechcem nikoho ani brániť ani haniť, len poukázať, že už možno stačilo, a bolo by prinajmenšom vhodné sa poobzerať po iných kauzách, relevantnejších pre spoločnosť ako takú. Predpokladám, že niečo sa dozaista nájde.

 

Až tak Vážne to nie je...

Nalejme si čistého. Rigorózne konanie je proces, ktorý ja vnímam ako pozostatok s dôb pred osemdesiatym deviatym rokom. Samozrejme, je to určitá prestíž aj dnes, ale ťažko hovoriť o niečom „bohémskom“ (z akademického uhla pohľadu). Tento titul spadá pod akreditačný spis druhého stupňa (Ing., Mgr.). Po určitom čase v „kvázi praxi“ sa absolvent „Mgr“ programu prihlasuje na Rigorózne konanie. Napíše rigoróznu prácu, odpovie na niekoľko otázok z okruhov rigoróznej skúšky a od toho okamihu sa môže pýšiť titulom doktor práv (JUDr.), doktor prírodných vied (RNDr.), či popri iných aj doktor filozofie (PhDr.). Ale „nesmrteľnosť“ ktorú mu zabezpečuje tento titul mu bude akceptovaná len na Slovensku a v niekoľkých ďalších (málo) krajinách.

Optika vysokej školy, ktorejkoľvek.

Predstavme si univerzitu ako Firmu. Každá firma na trhu ponúka svoje produkty. Produkty vysokého školstva sú „diplomy“, povedané škaredo. Ku niektorým diplomom sa je ťažšie dostať, ku niektorým ľahšie. Titul vyplývajúci z úspešného absolvovanie rigorózneho konania je tým „ľahším“. Univerzity sú financované dvoma spôsobmi, jeden je za študentov a druhy za iniciatívy a výstupy v oblasti vedy. Rigorózne konanie je spoplatnené študentom, a ide o niekoľko sto EUR (v priemere cca 600 €). Tieto peniaze idú do kasy konkrétnej fakulty, na ktorej daný program prebieha. Ako sa hovorí, náš zákazník, náš pán,… takže nie zriedia sa stáva, že rigorózne práce sú na hranici akceptovania.

Firma vypracuje podklady.

Môj názor je taký, že ak si niekto urobí malý doktorát, je k tomu niečím motivovaný. Môže mať neodolateľnú chuť pôsobiť silno akademicky, alebo si to žiada zamestnávateľ pod tlakom spoločnosti a dôvodov by sa našlo dozaista viac. Titul JUDr. bol podľa môjho názoru, realizovaný pod tlakom spoločnosti, prestíž, ktorá vypovedá o kvalite. Momentálne na Slovensku pôsobí niekoľko desiatok firiem, ktoré vypracovávajú podklady pre záverečné a kvalifikačné práce. Podklady sú vlastne právna kľučka na prácu na kľúč. Ich ponuky nájdete na internete. Koalícia chce odoberať tituly, chce pripravovať reformy školstva,… nech sa páči. Konkrétne v tejto oblasti to vnímam ako liečenie nevyliečiteľnej choroby, a tvrdím, že na mieste je zaoberať sa prevenciu.

Vyvodzovanie dôsledkov…

Istá žena z SAS hovorí, že Kapitána treba odvolať, a odvolať treba aj Rektora UMB a neviem koho všetkého. Strašne všetci porušili zákon, dobré mravy a naštrbili kontinuum vesmíru. Vraj vyše sto vedcov sa podpísalo pod to aby odstúpil. Asi majú popri vedeckých aktivitách dosť času preverovať si všetky fakty. Vedci sa vyjadrujú na základe podložených faktov a nie domnienok, tak mi to príde trochu zvláštne. Novinári zistili, že Kapitán odkopíroval celé state z určitých kníh, bez toho aby za danú stať uviedol formulku, že ide o citáciu. Myslím, že v súvise s jeho menom sa spomenuli aj väčšie zločiny. Množstvo empírie ohľadom danej práce nasvedčuje tomu, že najskôr si pomohol z nejakých kníh. Ktovie do akej miery boli tie knihy stopercentným duševným vlastníctvom autorov, teda či každá neodcitovaná myšlienka je z ich hlavy. Okrem toho Kapitán musel vykonať rigoróznu skúšku, kde jeho znalosť problematiky musela komisia potvrdiť svojím podpisom. Teda správne by sme mali haniť skúšobnú komisiu a najvyššiu zodpovednosť by mal niesť jej predseda, pokiaľ sa jedná o prácu, ktorá nebola akceptovateľná, a prešla (podľa vtedajších predpisov). Rozhodne nie Rektor, ktorý podľa mňa ani netušil, že na právnickej fakulte UMB absolvoval rigorózne konanie nejaký Danko.

Prečo práve teraz?

Záhadou mi sú dve veci. Prečo sa táto „kvázi kauza“ začala riešiť až teraz. A prečo sa proamerické spravodajské portály zaoberajú touto vecou, keďže titul JUDr. je pre Američana veľkou záhadou a tragikomédiou (a nie len pre neho).

Ako sa k tomu je rozumné postaviť?

Táto „kvázi kauza“ je úplne nepodstatná a nedal by som ruku do ohňa za to, že jej úloha je práve zahmlievanie. Ak si pamätáte film Merlin z roku 1998, sila kúziel bola práve v tom, že ľud v nich veril. Keď ľudia „zabudli“ sila čarodejníkov sa stratila. Podobne by som to riešil asi aj v tomto prípade, neplatiť za články ktoré riešia Kapitánove vzdelanie, neodoberať za exkluzívny obsah bulvárov riešiacich túto problematiku … zaujímať sa o niečo iné. Potom sa o niečo iné začnú zaujímať aj média.

Angažovanosť spoločnosti pozitívne ovplyvnila procesy, ktoré by sa bez jej účasti pravdepodobne nestali. Práca bude prešetrená. Kapitán možno nebude. Ďalšie iniciatívy vnímam skôr v negatívnych, ako pozitívnych intenciách v optike správy daného problému.

 

Byť vzdelaný, to už dnes nie je „IN“

13.04.2015

Rozšíriť si obzory prostredníctvom štúdia na vysokej škole. Ísť vyskúšať vysokoškolský život. Odložiť pracovný život. Prečo nie? Aj toto sú niektoré z častých dôvodov, prečo „zabiť“ čas na vysokej škole. Pred nedávnom som videl skicu od Shootyho, v ktorej popisuje princíp školstva poznámkou: „Ak sa budeš dobre učiť, budeš učiteľom alebo vedcom“. [...]

Ctená a ctihodná polícia SR

28.01.2015

Dobrý deň pán občan, ste si vedomí, čím ste sa previnili? Hmm,.. žijem na Slovensku? Áno, dalo by sa to povedať aj tak. Tak bude to za päťdesiat. Prístup väčšiny slovenských ochrancov zákona je totožný, v extrémoch vidíme jednanie za použitia fyzického násilia či slovného napádania. Služobná prísaha znie: „Sľubujem vernosť Slovenskej republike. Budem [...]

Národ holubičí či prepeličí

11.09.2014

Prečo je na Slovensku až tak zle?! No nie, je tu relatívne dobre. Moja mama mi nezabudne nikdy pri nedojedenom obede pripomenúť, že v Ugande by takto jedlom nemrhali, lebo tam je naozaj zle. Ja jej na to odpovedám, že na tvoj prívarok by sa ani nepozreli, UNICEF im tam nosí lepšie. Ale teraz vážne, prečo… Podľa môjho názoru, my Slováci jednoducho takí sme. Aby som [...]

Trump

Po Paname aj Grónsko. USA by mali prevziať kontrolu nad ostrovom, zopakoval Trump

23.12.2024 16:35

Nemecký týždenník Die Zeit informoval o rozhorúčenej reakcii dánskych predstaviteľov aj grónskych autonómnych úradov.

vojna na Ukrajine, Kyjev, zajatci

BBC: Rusi podľa Kyjeva od začiatku invázie popravili 147 zajatcov, za tento rok 127

23.12.2024 16:25

Popravovanie ukrajinských zajatcov v ruskom zajatí je v posledných mesiacoch systematické a ide o súčasť ruskej politiky.

SR Bratislava Fico protest návšteva Moskva uarus BAX

Návšteva premiéra v Moskve podľa predchádzajúcej vlády odborníkov vážne poškodzuje záujmy SR

23.12.2024 16:00

Návšteva premiéra v Moskve podľa nich predstavuje vážne poškodenie medzinárodného kreditu Slovenska.

Peter Pellegrini, Robert Fico, Peter Žiga, Juraj Blanár, memoradnum

Pellegrini čaká od Fica vysvetlenie cesty k Putinovi. Diplomat Demeš: Prezident by mal teraz oznámiť, kedy pôjde do Kyjeva

23.12.2024 14:45

Na Ficovu cestu do Kremľa reagoval prezident Pellegrini, podľa exministra Demeša sú očakávania teraz aj od hlavy štátu.

rigi

Moja úloha, ako blogera bude splnená ak si môj "článoček" prečíta aspoň jeden človek a nejak ho obohatí. Budem sa venovať témam z oblasti ekonómie, sociológie, manažmentu a politologie, ale rád zablúdim do všedného žitia, ktoré nieje vždy až tak všedné, tém blízkych každému z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 35690x
Priemerná čítanosť článkov: 2549x

Autor blogu

Kategórie