Založ si blog

Národ holubičí či prepeličí

Prečo je na Slovensku až tak zle?! No nie, je tu relatívne dobre. Moja mama mi nezabudne nikdy pri nedojedenom obede pripomenúť, že v Ugande by takto jedlom nemrhali, lebo tam je naozaj zle. Ja jej na to odpovedám, že na tvoj prívarok by sa ani nepozreli, UNICEF im tam nosí lepšie.  Ale teraz vážne, prečo…

Podľa môjho názoru, my Slováci jednoducho takí sme. Aby som nehádzal všetkých do jedného vreca, narážal som na generáciu, ktorá podstatnú časť života prežila v komunizme. Tento režim mal nastavený jednoduchý systém. V škole ti dali nejaké vzdelanie, po škole ti dali prácu, dali byt. Jednoducho „sociálne istoty“ dostal každý. Na jednej stránke výborná vec, ale…

Keďže sa nerobili veľké rozdiely, vyzdvihovala sa robotnícka trieda, tak kto normálny by na sebe tvrdo pracoval? Prácu našli aj najväčšiemu nemehlu a zbytočne sa namáhať, no prečo?

Ale ako to už býva, táto ilúzia života sa skončiť jednoducho musela. A čo potom s tými, ktorí boli vychovaný  pod heslom „dajak bolo, dajak bude“? Ľudia ktorí si kreativitu, ekonomickú či všeobecnú obozretnosť nemali kde vybudovať, sú doslova obeťou doby. Prirovnal by som to k väzňovi, ktorý bol dvadsať rokov v base, kde mu povedali čo ma urobiť, dali mu najesť, napiť, poskytli mu strechu nad hlavou, skrátka všetko čo potrebuje. Ale trest sa skončil. A tento človek sa stáva obeťou systému a jeho trest sa začína dňom, kedy ho prepustia.

Zneužitý politikou. Kto je podľa vás voličská základňa nášho premiéra? Prečo mal predvolebnú kampaň postavenú na sociálnych istotách? A hlavne, prečo jeho voliči uverili absurditám, ktoré hlásal?

Zneužitý médiami. Zabili, znásilnili, okradli a zavraždili. V tomto duchu sa nesú celé televízne noviny. Popri tom zvyknú informovať o nejakej pseudodôležitej správe z oblasti ekonomiky či politiky, že to zatrasie celým Slovenskom. A prečo zatrasie? Drvivá väčšina týchto ľudí nedokáže vyfiltrovať nepodstatné vstupy reportéra a čistú informáciu si porovnať s inými zdrojmi.

Ďalší výrazný problém minulého režimu bol v tom, že spoliehať sa na rozhodnutia niekoho iného, resp. si ich nepreveriť, bolo úplne normálne. Ľudia zdegenerovaní komáčom sú naučení veriť a nepreverovať si fakty,  čo môže byť s ich ekonomickou negramotnosťou celkom problém.

Hladina ekonomickej negramotnosti je na Slovensku dosť vysoká. Aspoň podľa môjho názoru. A taktiež si dovolím tvrdiť, že mnohým ľudom to tak vyhovuje a najradšej by na tom nič nemelili. Ale je to neakceptovateľný nedostatok. Nemôžeme nechať všetko na tých tam hore. Oni zastupujú nás, a pokiaľ budú zastupovať hlupákov, tak sa podľa toho budú aj správať.

Ctení čitatelia, ak by ste si našli 2 minútky času na vyplnenie tohto dotazníka, tak by ste mi veľmi pomohli.
zisťovanie informovanosti ekonomickej situácie
Ďakujem

 

2277
44
Posledný 12. 09. 2014, 07:07:42

Byť vzdelaný, to už dnes nie je „IN“

13.04.2015

Rozšíriť si obzory prostredníctvom štúdia na vysokej škole. Ísť vyskúšať vysokoškolský život. Odložiť pracovný život. Prečo nie? Aj toto sú niektoré z častých dôvodov, prečo „zabiť“ viac »

Ctená a ctihodná polícia SR

28.01.2015

Dobrý deň pán občan, ste si vedomí, čím ste sa previnili? Hmm,.. žijem na Slovensku? Áno, dalo by sa to povedať aj tak. Tak bude to za päťdesiat. Prístup väčšiny slovenských ochrancov viac »

Znovu je tu možnosť kolosálnej hanby, poďme voliť europoslancov

20.05.2014

Média rôznych druhov začali v poslednom čase zaplavovať rôzne heslá. Jedny kričia: „v Bruseli potrebujeme ľudí, ktorí sa nás zastanú“, druhé zas: „teraz máme možnosť poslať do viac »

Džamál Chášakdží

Jeden z vrahov novinára Chášakdžího opustil konzulát v jeho šatách, mal byť dvojníkom

22.10.2018 14:33

Budovu opustil spoločne s komplicom, oblečený v Chášakdžího tmavom saku, sivej košeli a nohaviciach.

dôchodok, predčasný dôchodok, kalkulačka, peniaze, výplata,

Štát si požičal 279 miliónov eur so záporným výnosom

22.10.2018 14:33

Slovensko opäť predáva cenné papiere so záporným výnosom. Investori nakúpili cenné papiere za 279 miliónov eur.

John Bolton

Trumpov poradca vysvetľuje v Moskve plány odstúpiť od INF

22.10.2018 14:14, aktualizované: 14:31

Johna Boltona prijme aj ruský prezident Putin.

kostol, viera, cirkev, náboženstvo, veriaci, biblia

Generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania bude Ivan Eľko

22.10.2018 14:00

Do funkcie by mal nastúpiť počas novembra.

rigi

Mladý, nadšený, životom nezbitý Tatranec, ktorý sa bude snažiť spríjemniť čitateľom stereotypný život, prináša príspevky, niekedy smiešne inokedy na zaplakanie. Moja úloha, ako blogera bude splnená ak si môj článoček prečíta aspoň jeden človek a nejak ho obohatí. Budem sa venovať témam z oblasti ekonómie, sociológie, manažmentu a politologie, ale rád zablúdim do všedného žitia, ktoré nieje vždy až tak všedné, tém blízkych každému z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 21379x
Priemerná čítanosť článkov: 1645x

Autor blogu

Kategórie